Rozvrh na zimní semestr 2022/23

Rozvrhy na zimní semestr 2022/23 pro různé studijní plány oboru/programu Středoevropská studia jsou zveřejněny zde (na stránce rozvrhy.ff.cuni.cz).

Komentáře k rozvrhu:

• Studijní plán Bc. maďarská studia / polonistika / slovakistika pro přijaté 2019–2021 a 2022, samostatné studium:
    • UPOZORNĚNÍ: Právě v těchto dnech došlo k jedné technické změně, která se týká tzv. „modulů“, tj. toho, co ve studijních plánech vystupuje jako PVP 1 (např. Modul: Bohemistika, Modul: Slavistika, Modul: Rozšiřující modul a další jazyk: chorvatština atd.): ve studijním plánu pro přijaté 2019–2021 mají některé předměty – navzdory tomu, že je vyučují jiné katedry a ústavy – kód začínající ASE… (a tyto předměty s kódem ASE… jsou pak zajišťovány reálnými předměty oněch jiných kateder a ústavů). Změnou je, že ve studijních plánech studentů přijatých 2022 figurují místo těchto předmětů ASE… už přímo ony zajišťující předměty jiných kateder a ústavů (např. ve studijním plánu Polonistiky a Slovakistiky v Modulu: Bohemistika má předmět Dějiny češtiny pro přijaté v roce 2019–2021 kód ASE100297, kdežto pro přijaté v roce 2022 má kód ABO500801 – oba předměty jsou par reálně vyučovány předmětem s kódem ABO500801). Každý student si dané předměty musí zapisovat pod kódem, který figuruje v jeho studijním plánu. Studijní plány pro studenty přijaté 2022 budou na fakultní stránce https://www.ff.cuni.cz/studium/studijni-obory-plany/studijni-plany/ vyvěšeny v těchto dnech.
  • Studijní plán Bc. pro přijaté 2019–2021 a 2022:
    • Předmět Historická geografie střední Evropy nebude v tomto semestru otevřen.
  • Studijní plán NMgr. maďarská studia pro přijaté 2021:
    • předmět ASE500143 Variabilita maďarštiny II: stylistika, lexikologie bude realizován v letním semestru.
  • Studijní plán NMgr. polonistika pro přijaté 2022:
    • Zapište si v tomto semestru oba překladatelské semináře zároveň, tj. ASE500163 Česko-polský překladatelský seminář I a zároveň ASE500165 Česko-polský překladatelský seminář III.
  • Studijní plány Bc. i NMgr. – čeština pro cizince:
    • Kurzy češtiny organizuje Ústav bohemistických studií (https://ubs.ff.cuni.cz/). Studenti KSES si volí kurzy z aktuální nabídky Ústavu bohemistických studií, nikoli pouze ty, které se jim nabízejí k zápisu v SISu v této skupině předmětů (pokud v ní zvolený předmět chybí, nahlásí to studenti vedoucímu KSES).
  • Studijní plán NMgr. pro přijaté 2017-2020:
    • Skupina PVP Metodologie (v rámci nmgr. studia) byla změněna v tom smyslu, že není třeba ji plnit pouze předměty, které jsou uvedeny ve studijním plánu či v rozvrhu, ale i dalšími metodologickými předměty z nabídky FF, resp. UK. Student musí však předem zařazení vybraného předmětu do této skupiny PVP konzultovat s vedoucím katedry, zda vybraný předmět splňuje charakter metodologického předmětu.
  • Specializace Slovakistika:
    • Výuka paní doc. Nábělkové bude v tomto semestru probíhat distančně on-line. Studenti se na předměty zapíší, následně budou kontaktováni vyučující a domluví se rozvrh, který bude optimální pro vyučující a přihlášené studenty. Týká se to následujících předmětů:
      • ASE100158 Slovenské reálie
      • ASE100334 Praktické cvičenia zo slovenčiny V
      • ASE100332 Česko-slovenský prekladateľský seminár
      • ASE500203 Česko-slovenský překladatelský seminář I (tento předmět je spojen s výše zmíněným předmětem ASE100332)
    • Některé předměty specializace Slovakistiky jsou v tomto akademickém roce přesunuty z obvyklého zimního semestru do semestru letního. Týká se to zejména následujících předmětů:
      • [bc.] ASE100293 Čtení a interpretace textů ve slovenštině
      • [nmgr.] ASE500198 Kapitoly z nejnovější slovenské literatury
      • [nmgr.] ASE500199 Aktuální otázky slovakistiky
      • [nmgr.] ASE500200 Analýza slovenského textu nebo audiovizuálního materiálu v souvislostech
      • [nmgr.] ASE500202 Stará slovenská literatura

Volitelné předměty doporučené pro student(k)y oboru/programu Středoevropská studia

• Doporučujeme studentům/kám oboru/programu Středoevropská studia, aby zvážili/y možnost zapsat si jako VP předměty jiných studijních plánů oboru/programu Středoevropská studia (včetně bc./nmgr. studijních plánů). Možnosti pro tento semestr lze vidět na stránce rozvrhy.ff.cuni.cz).

Dále nabízíme následující:

Přednášky a semináře:

• ASEV00513 Historie, literatura a kultura v Uhrách a Sedmihradsku do 16. století
  • ASEV00514 Polonistyka w sieci (SZ 2022/23)
  • ASEV00515 Literární komunikace a interpretace textu
  • ASEV00516 Esej ve střední Evropě: myšlenky o prostoru, kultuře a identitě
  • ASEV00517 Romové, romistika a sociální práce
  • ASEV00518 Současná témata v romistice

Sorabistické předměty na FF UK:

• ASE500167 Kurz horní lužické srbštiny I
  • ASE500169 Kurz horní lužické srbštiny III
  • ASEV00487 Textový seminář k lužickosrbské kultuře a dějinám (e-learningový kurz)