Pozvánka na mezinárodní konferenci

Seminář aplikované rétoriky Fakulty polonistických studií Varšavské univerzity a Katedra středoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vás zvou k účasti na mezinárodní vědecké konferenci Politické diskurzy v Polsku a Česku po roce 1989: žánry, komunikační strategie, mediální obrazy, která se bude konat ve dnech 23.–24. listopadu 2020 formou on-line setkání.

Myšlenka mezinárodní konference vznikla v rámci spolupráce vědců působících na obou univerzitách během zkoumání problematiky předvolebních diskurzů v Polsku a Česku. Rozdíly a analogie ve způsobu komunikace polských a českých politiků se ukázaly být natolik zajímavé, že chceme k diskusi přizvat i další badatele, kteří se věnují nejen analýze předvolebních aktivit, ale také šířeji chápanému politickému diskurzu v komparativní perspektivě.

Konference si klade za cíl diskutovat o tématech souvisejících s politickou komunikací v Polsku a Česku, definovat rozdíly a analogie v předvolebních zvyklostech politických a mediálních kruhů v obou zemích, stejně jako upozornit na analogie a rozdíly ve způsobu zapojení občanů do rozhodovacích procesů nebo v komunikaci mezi politiky a občany. V této souvislosti je obzvláště zajímavá problematika žánrů veřejné komunikace, mediálního obrazu politiků a komunikačních strategií objevujících se v průběhu více než třiceti let demokratické transformace.

Klíčová je pro nás komparativní perspektiva, a to jak z diachronního, tak synchronního pohledu, stejně jako interdisciplinární přístup umožňující analýzu politické komunikace z hlediska diskursivní a rétorické kritiky nebo lingvistické, politologické a marketingové metodologie.

Období posledních třiceti let demokratické transformace v obou zemích přineslo různorodé dominantní politické doktríny, společenské ideologie i mediální a komunikační standardy. Tato oblast proto otevírá široké výzkumné pole.

K diskusi navrhujeme následující témata:

• předvolební komunikace transformačního období v Polsku a Česku
• rétorika a politika v Polsku a Česku
• řečníci, vůdci, symboly v politickém diskurzu
• tváře propagandy v české a polské veřejné komunikaci
• proměny předvolebních žánrů: debata, reklamní spot, volební slogan, billboard (politický plakát), kandidátní listina, tisková konference, zahájení volební kampaň
• poslední volby v obou zemích: nové žánry v nových médiích (mem, tweet, blog, web, žánry na kanálu YouTube, žánry na sociálních sítích)
• volební kampaně na sociálních sítích v Polsku a Česku
• mediální obraz politiků
• Internet v předvolebním diskurzu.

Tento seznam nevyčerpává možné výzkumné směry, je pouze inspirací pro individuální bádání v dané oblasti. Uvítáme tvůrčí rozšiřování a transformací navrhovaných témat.

Organizační výbor

• Doc. Agnieszka Budzyńska-Daca (UW)
  • Mgr. Renata Rusin Dybalska, Ph.D. (UK)
  • Mgr. Agnieszka Szurek, Ph.D. (UW)
  • Mgr. Ewa Modrzejewska, Ph.D. (UW)
  • Mgr. Tomasz Rawski (UW) – sekretář tomasz.rawski@student.uw.edu.pl

Patronát

• Děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
  • Děkan Fakulty polonistických studií Varšavské Univerzity
  • Polská rétorická společnost

Partner projektu

• Polský institut v Praze
  • České centrum ve Varšavě

Registrace a termíny

Návrhy tématu příspěvku je nutné zaslat pomocí registračního formuláře

Kalendárium

• 31. října 2020
    Přihlášení návrhu tématu příspěvku (délka prezentace max. 15 minut) prostřednictvím registračního formuláře.
  • 5. listopadu 2020
    Potvrzení účasti na konferenci.
  • 15. listopadu 2020
    Zaslání multimediální prezentace nebo anotace příspěvku, pokud si účastník vybere formu bez prezentace (max. 2 000 slov)
  • 31. ledna 2021
    Zaslání textu k publikaci. Text bude publikován v monografii po recenzním schválení.

Recenzovaná monografie bude v elektronické podobě a volně přístupná publikována nakladatelstvím Varšavské univerzity. Texty příspěvků mohou být zasílány polsky nebo česky.
Bude možné a doporučené přiložit k článkům multimediální materiály – citace podle autorského práva (fotografie, odkazy na zvukové a video nahrávky).

Úvod > Aktuality > CfP a konference > Pozvánka na mezinárodní konferenci